adStone – agencja reklamowa, interaktywna Poznań

Czym jest CMS?

W dzisiejszych czasach obecność w internecie jest kluczowa dla funkcjonowania firmy. Na szczęście nie trzeba posiadać obszernej wiedzy programistycznej, by prowadzić własną stronę internetową. W poniższym wpisie wyjaśniamy czym są systemy zarządzania treścią oraz jaki CMS wybrać.

Czym są systemy zarządzania treścią?

Skrót CMS wywodzi się z języka angielskiego i oznacza Content Management System, co w tłumaczeniu na polski to po prostu System Zarządzania Treścią – aplikacja/oprogramowanie, które pozwala użytkownikowi na publikację i edycję tekstów, dodawanie zdjęć i tworzenie galerii bez znajomości wykorzystywanych w sieci technologii, takich jak HTML, CSS, JavaScript czy PHP.

[wpdatatable id=1 table_view=regular]

Do czego wykorzystać systemy zarządzania treścią? Zostały one stworzone po to, by ułatwić administratorom aktualizowanie stron internetowych. Przy pomocy kilku kliknięć w panelu administracyjnym są oni w stanie zmieniać układ tekstów i obrazów, dodawać i usuwać poszczególne elementy strony – wszystko w jednym miejscu, w przeglądarce. Systemy zarządzania treścią to po prostu wygoda i prostota użytkowania.

Rodzaje CMS

Możemy wyodrębnić dwa rodzaje CMS. Pierwszym z nich jest tzw. „open source”, czyli oprogramowanie, które udostępniane jest publicznie, najczęściej za darmo. Dzięki takiemu modelowi użytkownicy mają możliwość tworzenia różnych wtyczek i dodatków, a cały system jest na bieżąco aktualizowany i rozwijany.

Drugim typem CMS są rozwiązania, których kod źródłowy nie ma charakteru otwartego, a zamiast tego tworzony jest pod konkretne strony internetowe lub wyłącznie z myślą o klientach firmy będącej jego autorem. Jest to rozwiązanie zazwyczaj dużo droższe i o wiele rzadziej aktualizowane ze względu na to, że korzysta z niego ograniczona grupa użytkowników, a w razie problemów jedynym źródłem pomocy jest firma odpowiedzialna za stworzenie takiego systemu zarządzania treścią.

Popularne systemy CMS

Jak w każdym rodzaju oprogramowania także w tym wypadku możemy wyróżnić popularne systemy CMS. Najczęściej używanym i cieszącym się niesłabnącym zainteresowaniem jest WordPress. Charakteryzuje się on bardzo intuicyjną obsługą oraz ogromną ilością dodatkowych wtyczek poszerzających jego funkcjonalność. Nieco trudniejszym w opanowaniu, ale wciąż popularnym wśród użytkowników systemem jest Joomla!. Podobnie jak WordPress, posiada szereg darmowych rozszerzeń, ponadto oferuje sporo materiałów edukacyjnych, które ułatwiają jego opanowanie. Wśród bardziej popularnych możemy wyróżnić jeszcze Druplę i Typo3, już nieco bardziej skomplikowane od wymienionych wcześniej.

Jaki CMS wybrać? Najczęściej polecanym i wykorzystywanym pozostaje WordPress, ale po zapoznaniu się z profilem Twojej działalności, przedstawimy Ci zalety CMS i pomożemy wybrać odpowiedni system dla Twoich potrzeb.

[wpdatatable id=1 table_view=regular]

Design
Design jest zawsze znakiem czasu. Projektanci podążają za trendami
Sprawdź ofertę
Projektowanie Stron Internetowych
Co w głównej mierze decyduje o pierwszym wrażeniu po wejściu na stronę?
Sprawdź ofertę
Projektowanie Sklepów Internetowych
E-commerce to nie tylko kanał wspierający tradycyjną sprzedaż
Sprawdź ofertę